stavebne sporenie

Stavebné sporenie ako nástroj pre získanie lacného úveru

Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré aktívne využívajú možnosti stavebného sporenia. Otázkou však je, či aspoň väčšina klientov pozná podstatu tohto sporenia a možnosti, aké prináša.

stavebné sporenie Ako sa už spomínalo, stavebné sporenie je v našich končinách obľúbeným a vyhľadávaným finančným produktom. Jeho prednosti spočívajú najmä v tom, že pri tomto type sporenia máte možnosť získať vyššie úročenie ako pri klasických sporiacich produktoch a navyše dostanete ešte aj štátnu prémiu. Samozrejme ak splníte stanovené podmienky. Štátna prémia je v roku 2015 vo výške 5,5 % z vkladov, maximálne do výšky 66,39 €. Nato, aby ste mohli získať štátnu prémiu v plnej výške, musíte v priebehu kalendárneho roku 2015 na sporenie vložiť 1 207,09,- €. A práve to je dôvod, prečo sa v posledných obdobiach hovorí o tom, že stavebné sporenie už nie je také výhodné ako v minulosti. Ak chcete získať plnú štátnu prémiu v súčasnosti, potrebujete do sporenia vložiť väčšiu čiastku, ako tomu bolo pred pár rokmi. Ale je tu aj druhá, oveľa zaujímavejšia možnosť, ako stavebné sporenie využiť.

Stavebné sporenie trochu inak, alebo ako vďaka stavebnému sporeniu získať lacný úver Čo je hlavným cieľom stavebného sporenia, to je nám jasné – získať, resp. nasporiť si dostatok finančných prostriedkov či už na kúpu bytu, domu alebo jeho rekonštrukciu, či iné stavebné práce. Ale viete o tom, že vďaka stavebnému sporeniu môžete získať skutočne lacný úver? Možno budete prekvapení a možno nie, ale stavebné sporenie je ideálnym riešením v prípade, že v budúcnosti budete potrebovať väčšiu sumu na kúpu nehnuteľností alebo na rekonštrukciu. Ako získať lacný úver? Ak viete už teraz, že v budúcnosti budete potrebovať financie na bývanie, potom si zriaďte stavebné sporenie. Po dvoch rokoch sporenia totiž môžete čerpať úver, ktorý má oveľa výhodnejšie podmienky ako pri ostatných hypotékach. Zaujímavosťou tiež je, že pri tomto úvere sa výška úrokov v priebehu splácania nemení. Máte ju stále rovnakú od začiatku čerpania úveru až po koniec. V súčasnosti sa úrokové sadzby pohybujú od 2,9 % po 7%. Možno si teraz poviete, že pri hypotékach klesli úrokové sadzby a sú takmer na porovnateľnej úrovni, takže tento produkt nie je až taký výhodný. Avšak pozor. Banka Vám môže kedykoľvek v priebehu splácania úveru úrokovú sadzbu upraviť (zvýšiť) čo sa pri stavebnom úvere stať nemôže. Nato, aby ste mohli získať lacný stavebný úver sú štandardne stanovené nasledujúce podmienky:
- máte uzatvorené stavebné sporenie, ktoré trvá aspoň 24 mesiacov
- máte nasporenú určitú sumu (suma požadovaná sporiteľňou – 40% až 60% z cieľovej sumy, ktorú ste si určili na začiatku sporenia)
- preukážete zaistenie úveru (čiže to, že ste schopný splácať ho) a účelovosť finančných prostriedkov (čiže dokladujete, kde ste finančné prostriedky použili)
Ako máte možnosť vidieť, stavebné sporenie Vám dokáže ponúknuť oveľa lepšie podmienky na čerpanie úveru ako iné úverové produkty. Preto, ak viete, že raz budete potrebovať čerpať lacný úver spojený s bývaním, dlho nerozmýšľajte a radšej si zriaďte stavebné sporenie v predstihu. Predsa len, uznáte sami, že nikto z nás nechce zbytočne prichádzať o svoje ťažko zarobené peniaze na vysokých úrokových sadzbách.